Dünya çapında 1992 yılından bu yana sınırlı sayıda üretilen Montblanc Yazarlar Koleksiyonu, edebiyat tarihinin en önemli figürlerine atıfta bulunuyor. Başarılılarının 400. yıldönümü vesilesi ile Montblanc, saygıdeğer İngiliz oyun yazarı, şair, oyuncu ve Romeo & Juliet, Hamlet ve Macbeth gibi birçok başyapıtın yaratıcısı William Shakespeare’i anıyor.

William Shakespeare Yazarlar Koleksiyonunun tasarımı Shakespeare’in oyunlarının dram ve komedi arasındaki geniş yelpazesinden ilham almıştır. Kapak ve gövdede kullanılan siyah ve beyaz renkler tiyatro da kullanılan ve oyunun tarzına göre değişen bayrakları sembolize ediyor. Beyaz bayrak komediyi sembolize ederken siyah ise dramalar da kullanılıyordu.

Gövdenin yapısında, yazarın birçok eserini kaleme aldığı tüyden yapılmış kalemi vurgulanmış. Kalemin klipsindeki altın renkte halka ile Shakespeare’in en ünlü portresi olan Chandos portesinde de taktığı kulağındaki halka şeklindeki küpe vurgulanmış. Kalemin gövdesindeki köşeli halkanın her yüzüne yedi tiyatro eserinin figürleri resmedilmiş. Gül ve hançer ile Romeo ve Juliet eseri, kafatası ile Hamlet eseri, iki satranç taşı ile Kral Lear eseri, sorguç (Tüy demeti) ile Beşinci Henry eseri, taç figürü ile Macbeth eseri, dönen bulutlar figürü ile Tempest eseri, C şeklindeki defne çelengi ile ise Julius Caesar eseri sembolize edilmektedir.