2008 yılından bu yana Jaeger-LeCoultre ve tasarımcı Marc Newson, uzmanlıklarını bir araya getirmek ve ikonik Atmos saatinin yeni ve eşsiz bir yorumu üzerinde birlikte çalışarak birbirlerinin yaratıcı enerjisinden faydalanmak için güçlerini birleştiriyor. Tasarımcı bu yıl bir kez daha hayal gücünü hava üzerinde yaşayan bu saate yansıtarak ona içsel kimliğine sadık kalan çağdaş bir ruh kazandırdı. Tasarımcının Grande Maison ile çalışması bir Baccarat kristal küre altında nefesleri kesen, göz alıcı bir saflığa sahip olağanüstü bir objenin doğuşunu sağladı.

Tasarım, teknik ustalık ve geleneğin birleştiği yer

Bir elinize bu büyük övgü toplayan ama mütevazı tasarımcıyı, gıpta ile bakılan objelerin yaratıcısını alın. Diğer elinize ise efsanevi bir saati. Bu saat tamamen sessiz – enerjisini ısıdaki kolaylıkla  algılanamayan değişimlerden alıyor –sürekli devinimli bir makineyi  hayal eden Leonardo Da Vinci gibi ve çağlar boyunca karşısına çıkacağı herkesi büyüleyebilecek bir mekanizmayla çalışıyor. Bu  son ortak çalışmada yetenekli tasarımcı Atmos’un dış görünüşü ve parçalarından bazıları üzerinde yeniden çalıştı. Özünü ve ikonik konumunu vurgulamak için onu tam bir şeffaflığa sahip kristal bir küre içine geri yerleştirdi.

Arkası açık bir mekanizmanın sadeliği

Bu tam bir hafiflik, şeffaflık ve sadelik yaratıyor. İlk bakışta Marc Newson’ın Atmos 568’inde dikkatleri ilk çeken, havada özgürce salınıyormuş gibi görünürken aslında mekanizmanın arka kısmıyla sabitlenen zaman tutma mekanizması oluyor.

Saatin son derece sade kadranı, kolaylıkla okunabilecek şekilde optimize edildi. Işık her ne kadar doğrudan berrak cam yüzeyin içinden geçiyor olsa da, daima dışarı bakan ve bir dakika çemberiyle vurgulanan mavi aplike arabik rakamlar sayesinde okuması son derece kolay. Daha fazla unsur eklemeyi önlemek için, ay göstergesi şeffaf kadranın bir parçası olacak şekilde tasarlandı. Balans ağırlıkları, Marc Newson’ın seçimi mavi rengin uyumlu bir yansımasıyla dikkat çeken ibreleri mükemmel bir biçimde dengelerken, gözleri rahatsız etmeyecek şekilde titizlikle tasarlandı. Atmos’a özgü olarak tüm ay evreleri -beyaz bir ay ve mavi bir gök ile- eş merkezli çizgilerle süslü son derece yumuşak tasarımlı bir disk üzerinde sergileniyor.